Evrim Teorisine neden saldırıyorlar?

İktidara geldikten sonra AKP bilinçli bir biçimde eğitimi, bilimsellikten uzaklaştırıp dinselleştirmeye ve özelleştirmeye çalışan politikalar uyguluyor.

CHP DENİZLİ MİLLETVEKİLİ MUSTAFA GAZALCI: ‘AKP eğitimi dinselleştiriyor’

İNAN GEDİK

Tuğla kalınlığında, pahalıya mal olmuş bir kitap dolaşıyor ortalıkta: “Yaratılış Atlası”. Onbinlerce basılıp bedava dağıtılan atlasın yazarı “Adnan Hoca” olarak “ünlenen” Adnan Oktar. “Değirmenin suyu nereden geliyor?” “Bu muazzam kampanya ne amaçla yürütülüyor?” “Hedef alınan Türkiye’nin eğitim sistemi mi?” “Hoca’nın” Evrim Kuramı’nı sorgulayabilecek bir bilimsel birikimi var mı?”… Soruları uzatmak mümkün. CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı “Yaratılış Atlası”nın TBMM’de dağıtılması üzerine konuyu Meclis gündemine taşıdı. Biz de, Gazalcı ve Hacettepe Üniversitesi’nden bilim insanlarını yuvarlak masa çevresinde toplayıp, yurdun dört bir yanında öğretmenlere, gazetecilere, hekimlere, öğretim üyelerine ve de milletvekillerine gönderilen atlası tartışmaya açtık.

İktidara geldikten sonra AKP bilinçli bir biçimde eğitimi, bilimsellikten uzaklaştırıp dinselleştirmeye ve özelleştirmeye çalışan politikalar uyguluyor. Bunu da birçok yolla, birçok yöntemle yaptı. Bunun ilki kadrolaşmak. Eğitimde özellikle yöneticilerin neredeyse yüzde doksanını değiştirdi, yani müsteşardan okul müdürüne kadar değişti. Bu yöneticiler aracılığıyla bilimsel iklimden başka bir iklime kayıldı.

Bir yandan da, işte bu ders kitaplarının incelendiği, programlarının yapıldığı Talim Terbiye Kurumu var. Burası Milli Eğitim’in çok önemli bir yeri. Burada bu kadrolaşmanın yanı sıra yönetmelikler değiştirilerek ders kitapları ve kaynak kitapların Talim Terbiye Kurulu tarafından incelenmesi yetkisi buradan alındı. Yerine bir makam gösterilmedi, ıoo temel eser adı altında dinselleştir-me öğelerinin klasiklerde bile yaşandığı görüldü. Adnan Hoca diye bilinen Harun Yahya’nın kitapları da bu boşluktan eğitim sistemimize sızmaya başladı. Yardımcı ve kaynak kitaplar diye okullara bunlar dağıtılmaya başlandı.

Mersin’de evrim kuramını okuttu diye öğretmenler cezaya çarptırıldı, soruşturmalar geçirdi. Biz de bunu soru önergesi yaptık Meclis’te. Evrim kuramını okutmak yasak değil ama Vehbi Dinçerler zamanına kadar giden bir süreci var bunun. Vehbi Dinçerler ilk kez evrim kuramına karşı “Yaradılış”ı getirmeye çalıştı ve bu Hüseyin Çelik zamanında akıl almaz bir şekilde hızlandı. Hatta kimi yerlerde, örneğin Bo-lu’da, İstanbul’da bu Harun Yahya zih-niyetindekiler milli eğitim müdürlüklerinden, valiliklerden olur alarak okullara konferanslara gitti. Her lise öğretmenine bu kalın kitaplar parasız verilmeye başlandı.

Son yıllarda eğitim sistemine yapılan akıl ve bilim dışı müdahalelerin ders kitaplarına korkunç yansımaları oldu. Devrim tarihi alt üst ediliyor. Vahdettin övülüyor, Abdülhamit övülüyor, tekke ve zaviyeler övülüyor. Abdest suyunun alyuvarları artırdığına ilişkin bilgiler, biliyorsunuz, kitaplara kondu ve “bu bilimseldir”, “yabancı kaynaktan çeviridir” diye savunuldu. Gazetenin birisi gitti o ana kitabı buldu, çeviriyi getirdi. Ders kitabında yazılanla bir ilgisinin olmadığını ortaya çıkardı.

Bu arada, Bakan “Biz 700 bilim insanına sorduk ve bu yaradılışı onlar bize önerdi” dedi. Ben de soru önergesi vererek “Kim bu bilim insanları?” dedim. Oysa olay tam tersi, bu bilim insanları buna karşı çıkıyor. “Yaratılış bilim değildir” diyor.

Eğitim sistemine sistematik saldırının olduğunu şundan da anlayabiliriz. Bütçe görüşmesi yapılıyor. Bakan kendi bütçesini savunurken; “Bakın size bir şey söyleyeyim, Darwin teorisi söz konusu olduğu zaman başta CHP’li arkadaşlar olmak üzere bu düşüncede olan arkadaşlar bu teorinin mutlaka okul kitaplarında olması gerektiğini söylüyor. Oysa Darwin Türklerle ilgili olarak ‘gelişimini tamamlayamamış adi bir ırk’ diyor. Ne diyeceksiniz siz şimdi buna?” dedi. AKP sıralarından alkışlar geldi. Bunun asılsız ve çarpıtma olduğu belgelerle ortaya konuldu. Ben de soru önergesi verdim. Ama maalesef yanıt yok.

Bardağı taşıran son damla; geçen gün baktım, milletvekillerine bu kitap imza karşılığı dağıtılıyor. Bu değirmenin suyu nerden geliyor, bu kadar lüks bir kitap… Yaratılış Atlası adlı bu kitabın kimin izniyle TBMM’ye girip dağıtıldığını sordum. Batılı bilim insanları bunun propaganda olduğunu söylüyor. Fransa Eğitim Bakanı bu kitabın Fransa’da okullara girmesini yasaklamıştı. Türkiye’de bilime karşı böyle bir saldırı beni rahatsız etti. Din konusu değil tartıştığımız. Din inançtır, saygı duyulur. Tartıştığımız eğitimin ve Türkiye’deki toplum düzeninin bilim ve akıl yolunda olmasıdır.

Advertisements

2 Responses to “Evrim Teorisine neden saldırıyorlar?”

  1. kamil yeter Says:

    Arkadaşlar Teoriye kimsenin saldırdığı yok sağdece doğruları anlatıyoruz.

  2. Kanber Says:

    Darwin de öğretilsin, eleştiriside öğretilsin zaten hak olan ayaka kalır. İnsanlar görmek istemesede belirli bir zaman sonra zaten teslim olur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: